F5 BIG-IP Lisanslama İşlemleri

Ana Sayfa » F5 BIG-IP » F5 BIG-IP Lisanslama İşlemleri

Bir önceki yazımda F5 BIG-IP kurulum adımlarından elimden geldiğince bahsetmeye çalışmıştım. Bu yazıda ise ürün kurulum işleminden sonra f5 big-ip lisanslama adımlarından bahsedeceğim.

Lisanslama işleminde cihazın internet erişim ayarları yapıldı ise ürün lisansı müşteri panelimizde tanımlı bilgilerden otomatik olarak çekecektir. Fakat biz tüm lisanslama işlemlerini manuel olarak yapacağız.

f5 big-ip lisanslama

Activate butonunu tıklayarak lisans işlemlerinin bulunduğu ekrana geçerek aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan işlemleri yaparak next butonu ile ilerliyoruz.

Bir sonraki ekranda girmiş olduğumuz lisans key karşılığı olan ve F5 lisans serverinde doğrulamamız gereken kodların tümünü kopyalayarak yada tüm kodları indirerek Click here to access F5 Licensing Server linkini tıklıyoruz.

Kopyaladığımız kodları açılan F5 sayfasına yapıştırarak yada indirdiğimiz kod dosyasını yükleyerek tekrar Next butonunu tıklıyoruz.

f5 product

Bir sonraki adımda karşımıza gelen ürün kullanım sözleşmesini kabul ederek işlemimize devam ediyoruz.

f5 bigip sozlesme

f5 big-ip lisanslama adımlarında Sözleşmeyi kabul edip ilerledikten sonra ürün için gerekli lisans oluşturuluyor. Bu ekranki kodların tamamını kopyalayıp admin panelindeki lisans bölümüne yapıştırarak ilerleyeceğimiz gibi lisansı indirerek te işlemlerimize devam edebiliriz.

f5 lisans download

Ürettiğimiz lisansı kullanarak ürünü aktiftirmek için admin paneline geçerek kopyaladığımız kodu yapıştırıyoruz ve devam ediyoruz.

f5 key

Lisans anahtarını girerek Next butonunu tıkladıktan sonra lisans doğrulaması yapılıyor eğer girdiğimiz lisans geçerli ise tüm konfigürasyon yeniden yükleniyor ve cihazmız lisanslanmış hale geliyor.

f5 big-ip lisanslama

Buraya kadar tüm işlemleri eksiksiz ve başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra girmiş olduğumuz lisans anahtarına bağlı ve aktif olan tüm modüller hakkında bilgilendirme ekranı karşımıza geliyor.

f5 big-ip lisanslama

Next butonunu tıklayarak bir sonraki ekrana geçiş yapıyoruz. Açılan ekranda Local Traffic (LTM) bölümünde Nominali seçerseniz modülü standart olarak kullanabilirsiniz fakat Dedicated  seçmeniz durumunda LTM modülü çalışsın diğerleri çalışmasın demiş olursunuz.

f5 big-ip lisanslama

Benim lisansımda bir çok modül aktif olduğu için yukarıdaki modüllerden istediğimi seçerek kullanma şansım bulunuyor.

f5 big-ip lisanslama işlemi tamamlandıktan sonra sertifika,network ve diğer ayarlarıda istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.Tüm işlemlerden sonra Ürün dashboard tarafında gerekli kaynak tüketimi vs gibi bilgileri görebilirsiniz.

f5 big-ip lisanslama

F5 BIG-IP lisanslama ve ilk kurulum işlemerinden sonra network ve diğer ayarlarıda elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

Faydalı olması dileği ile.

F5 BIG-IP Lisanslama İşlemleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

F5 BIG-IP iRules Nedir ?

F5 BIG-IP iRules Nedir ? 31 Ağustos 2023

www.irfankocak.com

İrfan KOÇAK - Tüm Hakları Saklıdır