Palo Alto Firewall Interfaces Yapılandırma

Ana Sayfa » Palo Alto Networks » Palo Alto Firewall Interfaces Yapılandırma

Merhaba ,

Öncelikle Palo Alto firewall ile yeni tanıştığım ve cihazı kullanırken faydalı olabileceğini düşündüğüm dökümanları erişim kolaylığı için yayınlamaktayım.Bu makalede Palo Alto firewall üzerinde zone , interface ve dhcp tanımlama işlemlerini elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

Cihazımızın web arayüzüne erişim sağladıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek tanımlamaları yapmaya başlıyoruz.

Network – Interface menüsünden işlem yapacağımız ethernet portunun özelliklerine giriş yaparak ekran görüntüsündeki gibi tanımlamaları yapıyoruz. Ben 1 , 2 ve 3 nolu ethernet portlarını daha önce kullandığım için 4 numaralı porta tanımlama yapacağım.

Palo Alto Firewall Interfaces

Portumuza gerekli tanımlamaları yaptıktan sonra kaydederek Zones menüsüne geçiş yapıyoruz ve add butonuna tıklayarak aşağıdaki resimde yer alan ayarlarımızı yapıyoruz.

Zone tanımlaması sonrasında DHCP sekmesine geçiş yaparak tanımlama yaptığımız ethernet portu için isteğe bağlı DHCP oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki resimde yer alan bölümleri kendinize göre düzenleyerek DHCP oluşturabilirsiniz.

Palo Alto Firewall Interfaces

Palo Alto Firewall Interfaces

Tüm ayarları resimlerdeki gibi yaptıktan sonra cihaz web arayüzünün sağ üst köşesinde yer alan Commit butonunu tıklayarak kaydediyoruz.

Palo Alto Firewall Interfaces

Daha önce farklı marka bir çok güvenlik duvarı kullandığım için cihazın kullanımı bana pekte zor gelmedi aslında tüm cihazların mantığının aynı olmasına rağmen sadece görünüm ve işleyiş farkı nedeni ile geçişlerde zorluk çekiyoruz. Şuan bende o aşamadan geçmekteyim 🙂 ama umarım makaleler hem size hemde bana katkı sağlar.

Faydalı olması dileği ile.

Palo Alto Firewall Interfaces Yapılandırma - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

www.irfankocak.com

İrfan KOÇAK - Tüm Hakları Saklıdır