Palo Alto Firewall Kurulum

Ana Sayfa » Palo Alto Networks » Palo Alto Firewall Kurulum

Merhaba,

Son bir kaç yılın en iyi güvenlik duvarlarından birisi olan Palo Alto Firewall için sanal kurulum işlemlerinin nasıl yapılacağını elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım.Cihazın Temel erişim bilgileri aşağıdaki gibidir.

Default IP : 192.168.1.1
Username : admin
Password : admin

Lab için sistem gereksinimleri :
•Windows 7/8/10 PC veya Laptop
•Minimum of 6GB RAM, 50GB HDD
•VMWare workstation Edition
•Palo Alto Virtual Edition OVF file
•Client VM

Palo Alto sanal versiyonu indirmek için https://support.paloaltonetworks.com/ adresine girerek üye olmanız gerekmektedir. Üyelik işleminden sonra Updates >> Software Updates bölümünden sanal versiyonu indirebilirsiniz.

Gerekli indirme işlemleri tamamlandıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek kuruluma başlayabilirsiniz.

İndirmiş olduğunuz PA-VM-ESX-9.0.0 versiyonuna çift tıklayarak açılan ekranda import ile dosyaları Vmware workstation a ekleyerek kuruluma başlıyoruz.

Dosyalarımızı import ettikten sonra gerekli network ayarlarımızı yaparak kuruluma devam ediyoruz. Vmware workstation ve bilgisayarımızda oluşan sanal network için aşağıdaki ayarları yaparak devam edebilirsiniz.

Palo Alto Firewall Kurulum

Vmware üzerinde gerekli ayarları yukarıdaki resmlerde yer alan şekilde  yaptıktan sonra Denetim Masası > Ağ ve İnternet > Ağ Bağlantıları altından VMware Network Adapter VMnet8 simgesine tıklayarak ayarları yapıyoruz.

Network connection altındaki Custom: Specific virtual network’ü işaretleyip IP ve subnet mask verdiğimiz VMware Network Adapter VMnet8 yani VMnet8 seçiyoruz. Burada dikkat etmemiz Network Adapter 3’ü VMware elle tanıtmamız gerekiyor.

Network ayarlarımızdan sonra dosyalarımızı import ettiğimiz dizinde bulunan .vmx uzantılı dosyayı not defteri ile açarak ethernet2.virtualDev = “e1000” satırını bulup ethernet2.virtualDev = “vmxnet3” olarak düzenliyoruz.

Tüm ayarlarımızı yaptıktan sonra sanal makinamızı yeniden başlatarak cihaz erişimi için gerekli ayarları tamamlıyoruz. Sanal sistemimiz başladıktan sonra aşağıdaki komutları kullanarak cihazın erişim bilgilerini tanımlıyoruz.

configure
set deviceconfig system type static
set deviceconfig system ip-address 10.10.20.10 netmask 255.255.255.0 default-gateway 10.10.20.1
commit

Ayarları tamamlayarak kaydettikten sonra tarayıcımıza 10.10.20.10 yazarak cihazın web arayüzüne erişim sağlıyoruz.

Palo Alto Firewall Kurulum

Web arayüz ekranına erişim sağladıktan sonra admin-admin kullanıcı adı ve şifresi ile cihaza giriş yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz. Ben kurulum için 10.10.20.1 ip blogunu kullandım siz isterseniz farklı bir ip blogu kullanabilirsiniz.

Faydalı olması dileği ile…

Palo Alto Firewall Kurulum - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

www.irfankocak.com

İrfan KOÇAK - Tüm Hakları Saklıdır